Jak pielęgnować felgi z aluminium?

Felgi aluminiowe są niewątpliwą ozdobą pojazdu, prezentując się znacznie lepiej od wersji stalowej. Aby utrzymać piękny wygląd tego typu felg na dłużej, niezbędna jest jednak odpowiednia pielęgnacja, o której nie powinien zapominać żaden kierowca. Wymaga to nieco nakładów pracy oraz użycia specjalnych preparatów, jednak efekt jest naprawdę zadowalający, a przy tym możemy przedłużyć żywotność i wytrzymałość samych felg.

Jakich preparatów używać do pielęgnacji?

Na rynku znajdziemy naprawdę wiele preparatów chemicznych dedykowanych do konserwacji i czyszczenia felg aluminiowych. Można je kupić zarówno w marketach, jak i w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi. Jedne preparaty są bardziej agresywne, inne mniej – warto sprawdzać skład oraz działanie, ponieważ w warunkach domowych zwykle nie potrzebujemy bardzo agresywnej chemii. Chyba, że felgi są wyjątkowo zaniedbane i wymagają stosowania specjalnych środków. Pamiętajmy, że felgi chromowane źle znoszą środki wytwarzane na bazie kwasów, a samego czyszczenia nie powinno się nigdy wykonywać po jeździe, kiedy nawet felga może być rozgrzana. Możemy wybierać wśród wielu preparatów czyszczących felgi w postaci koncentratów czy sprayów, a także past polerujących i wosków, które mają działanie nabłyszczające i konserwujące metal. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków pielęgnujących, zapobiegniemy matowieniu felg oraz ich zarysowaniu.

zdjęcie felgi aluminiowej

Czyszczenie felg

Zanim przystąpimy do pielęgnacji, felgi trzeba oczyścić z kurzu i zalegającego na nich brudu. Warto zarobić to po zakończeniu sezonu, kiedy zmieniamy felgi lub w przypadku gdy cały czas są one w użyciu, średnio raz w miesiącu. Wystarczy woda z mydłem lub woda z dodatkiem specjalnego preparatu do czyszczenia felg, który rozpuszcza tłuszcz. Felgi aluminiowe przecieramy wilgotną szmatką, pamiętając o jej regularnym płukaniu. Nie stosujemy szczotek z twardym włosiem, które mogą porysować powierzchnię aluminium. Są osoby, które do mycia wykorzystują myjkę ciśnieniową – dzięki temu można dokonać czyszczenia szybciej i mniejszymi nakładami pracy, a sama myjka nie spowoduje uszkodzenia felg.

Polerowanie i nabłyszczanie

Wiele osób na samym myciu felg poprzestaje, ponieważ jest to już jakaś forma wstępnej konserwacji materiału. Najlepsze efekty uzyskamy jednak stosując środki do polerowania i nabłyszczania felg aluminiowych, które tworzą na warstwie metalu cienką powłokę ochronną. Dzięki temu felgi mniej się brudzą i są bardziej odporne na działanie czynników szkodliwych, takich jak choćby sól drogowa stosowana zimą. Warstwę środka nakłada się miękką ściereczką na umyte i wysuszone felgi. Preparat należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni felg i poczekać zwykle kilkadziesiąt sekund, po czym suchą ściereczką należy dokonać polerowania alufelg. Jest to zabieg, który nie zajmie nam więcej niż 15 minut, a może nie tylko poprawić wygląd zewnętrzny felg, ale także zwiększyć ich odporność na wiele szkodliwych czynników, z którymi każdego dnia stykamy się na polskich drogach.