Wybór opon do samochodu osobowego

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele opon dla pojazdów. Cechują się one różnymi parametrami dostosowanymi do warunków panujących na drodze. Warto sprawdzić jaki produkt będzie odpowiedni do stylu jazdy oraz miejsc, gdzie będzie użytkowany pojazd.

Warunki drogowe i zagrożenia dla kierującego pojazdem

Punkt kontaktu opony z nawierzchnią drogi jest newralgiczny z powodu bezpieczeństwa. Odpowiednia przyczepność mieszanki gumowej ułatwia hamowanie i poruszanie się po drogach. W wypadku warunków atmosferycznych odbiegających od optymalnych należy przywiązywać uwagę na zachowanie samej opony oraz jej zdolności na odprowadzenie wody i błota. Do tego dochodzi jeszcze zmiana poziomu temperatury powietrza i samego asfaltu. Opona musi być na tyle elastyczna, aby mogła dopasować się do warunków bez wpływu na komfort jazdy. Szeroki zakres takich czynników wpływających na jazdę samochodu wymaga od kierowcy dobrego rozeznania we właściwościach opon różnych modeli lub skierowania swoich pytań do sprzedawcy takich produktów.

Porównanie opon wielosezonowych i sezonowych

Sezonowe opony mają obecnie konkurencje w postaci opon całorocznych. Nowe mieszanki gum stosowanych w takich produktach sprawiają, że są one wielosezonowe i lepiej reagują na zmianę warunków atmosferycznych. Kierowcy kupujący takie produkty nie muzą wyposażać swoich pojazdów w dwa komplety opon. Opony całoroczne i sezonowe mają podobne parametry związane ze zużyciem paliwa oraz poziomem hałasu. W ten sposób stają się one zamiennikiem dla rozwiązań sezonowych.

Przykład opon całorocznych pod linkiem: https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne

Pamiętać należy, że w oponach całorocznych stosowane są mieszanki uniwersalne. Muszą one zachowywać się optymalnie zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Elastyczna charakterystyka parametrów jazdy zapewnia bezpieczeństwo ruchu po drogach publicznych przez cały rok. Przez takie optymalne parametry mogą one nie być wystarczające w warunkach ekstremalnych i powinny być w takich sytuacjach stosowane odpowiednie opony sezonowe.

Nowe podejście klientów i producentów do opon wielosezonowych

Opony wielosezonowe postrzegane są inaczej przez użytkowników a przestrzeni trzydziestu lat ich produkcji. Kierowcy znają ich wady i zalety co pozwala na użytkowanie ich w taki sposób, aby były bezpieczne i pozwalały na poprawę komfortu jazdy. Tylko takie użytkowanie pozwala wykorzystać wszystkie walory mieszanki gum przeznaczonej na okres zimowy i letni. Z powodu mniejszej ilości nacięć do odprowadzania wody niż mają opony zimowe, należy zachować wyższy poziom bieżnika, aby opona uniwersalna spełniała swoje zadania przez cały rok. Kierowcy doceniają możliwość bezpiecznej jazdy, kiedy następuje załamanie pogody. W tym momencie auto przy użyciu opon całorocznych będzie bardziej podatne na kontrolę nad torem jazdy i ochroni pojazd przed poślizgiem

Stosowanie opon uniwersalnych może być dla wielu użytkowników korzystne. Szczególnie sporządzą się w ruchu miejskim lub pojazdach, które poruszają się po utwardzonych nawierzchniach. Mieszanka całoroczna w tym wypadku będzie miała lepsze parametry przez cały rok i ułatwiają obsługę pojazdu, ponieważ brak będzie konieczności wymiany opon po zakończeniu sezonu użytkowania opon zimowych lub letnich.